Rekisteröidy | | Salasana hukassa

AfterDawn | Uutiset | Hintavertailu | Arvostelut | Oppaat | Ohjelmat | Keskustelu | Puhelinvertailu | Sanasto | Vastaukset | HIGH.FI
Edukas.fi - Hintavertailu ja käyttäjäarviot
  • Edukas
  • Viihde-elektroniikka
    • Digiboksit (antenniverkkoon)
    • Digiboksit (kaapeliverkkoon)
    • Digiboksit (satelliittivastaanottoon)
    • DVD-soittimet
    • Konsolipelit ja PC-pelit
    • Mediatoistimet
    • Pelikonsolit
    • Taulutelevisiot
    • Videoprojektorit
    • Yleiskaukosäätimet
  • Tietokonetekniikka
    • Blu-ray -asemat
    • DigiTV -sovittimet tietokoneeseen
    • Emolevyt
    • Hiiret
    • Kannettavat tietokoneet
    • Kovalevyt
    • Litteät näytöt
    • Muistipiirit
    • NAS-palvelimet
    • Näppäimistöt
    • Näytönohjaimet
    • Prosessorit
    • Skannerit
    • SSD-asemat
    • Tabletit
    • Tietokonekotelot
    • Tulostimet
    • Ulkoiset kovalevyt
    • UPS -laitteet
    • Verkkotuotteet
    • Virtalähteet
  • Mukana kulkevat
    • Digikamerat
    • GPS-navigaattorit
    • Kannettavat MP3-soittimet
    • Kuulokkeet
    • Käsikonsolit
    • Puhelimet
    • Videokamerat
    • Älykellot

Käyttäjän 'beget' kirjoittamat arviot

Opera v10.10
Kategoria: Selaimet
  Arvosana: 5 / 5

Nopea ja tehokas. Hiirieleet tuovat selailuun aivan uutta nopeutta.

Sivujen toimivuus on huippuluokkaa. Safarin jälkeen heti seuraava joka sai ACID2-testin läpi.

Arvostelu kirjoitettu: 21.12.2009
Spybot - Search & Destroy v1.6.2.46
Kategoria: Haittaohjelmien poisto
  Arvosana: 5 / 5

Erittäin tehokas ja pätevä ohjelma spywaren poistoon. Ohjelma on vahva ehdokas parhaan antispyware-ohjelman paikalle.

Arvostelu kirjoitettu: 18.12.2009
HTC Dream
Kategoria: Puhelimet
Android - 3.2"
  Arvosana: 5 / 5 Vastine rahoille: 5 / 5

Iso-Britanniasta tilattu puhelimeni maksoi ostohetkellä 40% siitä, mitä iPhone samalla hetkellä Suomessa maksoi. Siltikin nämä kaksi puhelinta kilpailevat rinta rinnan, paikoin HTC:n johdossa.

HTC G1 Dream on loistava esimerkki Googlen Android käyttöjärjestelmän omaavasta laitteesta, yleisvaikutelma on erittäin positiivinen, vaikka ei tämäkään laite ilman vikoja ole.

Laitteen suurin hienous tuleekin juuri sen käyttöjärjestelmästä. Android sallii käyttäjälle täydellisen Google-kokemuksen, joka on vertaansa vailla. Ensimmäisen puhelimen käynnistyksen yhteydessä puhelimella kirjaudutaan Google-tiliin ja siitä helppous sitten alkaakin. Puhelin osaa nimittäin suoraan synkronoida itsensä Google-tilin sähköpostin, osoitekirjan ja kalenterin kanssa. GPS-paikannin on tietysti yhdistetty Google Mapsiin, joka näyttää reitteijä vaikka suoraan osoitekirjan henkilölle. Täydellistä navigaattoria puhelimesta ei kuitenkaan saa. Googlea on kielletty käyttämästä Google Mapsia reaaliaikaisten opasteiden antamiseen, mutta kyllä ajo-ohjeet on luettelona saatavilla.

Puhelimen ilmaisohjelmatarjonta on myös aivan mainio. Ilmaiseksi on saatavilla paljon ohjelmia aina peleistä kompasseihin ja reaaliaikaisiin tähtikartastoihin asti. Jokaisen puhelimen default-softan voi vaihtaa mieleisekseen, jopa tiedostonhallinta voidaan halutessa vaihtaa. Yksi mukava ohjelmahan on esimerkiksi sellainen, joka muuttaa puhelimen soittoääniä, vibraa ja ledien vilkkumista mieleiseksesi puhelimen soidessa tai tekstiviestin tullessa. Ohjelma voi laittaa puhelimen vaikka värähtelemään minuutin välein kun viesti on tullut tai puhelu jäänyt vastaamatta.

Heikkouksiakin laitteesta löytyy, ja ensimmäinen ja näkyvin vika puhelimessa on sen akku (sama ongelma on kaikissa älypuhelimissa). Normaali tehokäyttö kuluttaa akun yhdessä päivässä, taasen kun säästelevä käyttö antaa neljäkin päivää käyttöaikaa. Moni ominaisuus kannattaakin kytkeä pois päältä ja käynnistää vasta tarvittaessa. GPS ja WLAN syövät akkua tehokkaasti samoin kuin vaihtelu 2G ja 3G verkkojen välillä. Normaalisti siis kannattaa pitää vain 2G verkot päällä ja muut edellämainitut pois päältä ja käynnistää vasta kun tarvitsee paikannusta tai nopeampaa nettiyhteyttä.

Toinen laitteen näkyvä ongelma on käyttöalueelliset ongelmat. Tällä hetkellä kun puhelinta ei tueta Suomessa, tulee vastaan pieniä ongelmia. Maksullisia ohjelmia ei voi ladata suoraan puhelimen kautta, vaan ne pitää saada ensin käsiin .apk paketteina, joista sitten muistikortin kautta asentaa. Tämä ongelma korjaantuu vasta sitten, kun Android-puhelimia aletaan maahantuomaan. Toinen samaan liittyvä ongelma onkin puhelimen asetukset. Palveluntarjoajat täällä eivät tiedä valmiita asetuksia HTC:n puhelimille, joten ne joutuu aluksi kaivamaan netistä. MMS-asetukset on selvillä ainakin Saunalahdelle ja Elisalle, mutta DNA:lle niitä ei ole vielä kukaan saanut tiettävästi toimimaan.

Laitteen rautapuolesta voi huomioida sen, että puhelin on kyllä hieman iPhonea suurempi, mutta ei missään suhteessa liian iso. Näppäimistö on juuri sopiva aikuisen sormille, eikä pitempikään kirjoittaminen käy voimille tai hermoille. Kaiuttimen sijoitus takakanteen aiheuttaa pieniä ongelmia, sillä jos puhelin on esimerkiksi kankaisella alustalla, voi kaiuttimen ääni vaieta hieman liikaakin.

Oliko tämä arvostelu mielestäsi hyödyllinen?
Kyllä
Ei
100% 20
Arvostelu kirjoitettu: 15.9.2009

Suosituimmat tuotteet

  •  
    Nintendo Switch 2
    558€
  •  
    Nokia G60 5G
    47€
  •  
    Apple iPhone 6s (16GB)
    94€
  •  
    Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
    26€
  •  
    Samsung Galaxy Note10
    328€
  •  
    iRobot Roomba 105 Combo + AutoEmpty
    299€
  •  
    Garmin Venu 2S
    10€
  •  
    Motorola Moto G9 Power
    66€
  •  
    Sony Xperia PRO
    1695€
  •  
    Dreame L40s Pro Ultra
    830€

Hintavertailusta poimittua:

Keskustelua:

Lisätietoa:

  • Mainosta sivuillamme
  • Ota yhteyttä
  • Tietoa AfterDawn Oy:stä
  • Käyttöehdot ja tietoa yksityisyydensuojasta
  • Tietosuojaseloste
  • Lehdistötiedotteet
  • Lähetä palautetta

© 1999-2025 AfterDawn Oy