+viimeistelty
+istuu käteen
+hdmi (kameran avuttomuus vei tästä kaiken huuman)
+navigointi
+näyttö
+qwerty
-bugisuus ja kaatuilu
-akun kesto
-epäselvä valikkorakenne
-käytössä oleva viive
-selain
-kamera todella suuri pettymys, lisäksi valokuvakansio lataa kuvia aika kauan
-koko
Nokia E7
Hintavahti
| Muoto | Liukukansi |
| Käyttöjärjestelmä | Symbian^3 |
| Paino | 176 g |
| Mitat (LxKxS) | 123,7 mm x 62,4 mm x 13,6 mm |
| Näytön koko | 4" |
| Näytön tekniikka? | AM OLED |
| Kaksi näyttöä | Ei |
| Resoluutio | 360 x 640 |
| Värejä | 16,7M (24-bit) |
| Kosketusnäyttö | Kyllä |
| RAM-muistia? | 256 MB |
| Tallennustilaa? | 16384 MB |
| Muistikorttipaikka | Ei muistikorttipaikkaa |
| 2G-taajuudet | GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 / CDMA 800/850? / CDMA 1900? / TDMA 800/850? / TDMA 1900? |
| 3G-taajuudet | WCDMA 850 / WCDMA 900 / WCDMA 1700 / WCDMA 1900 / WCDMA 2100 / CDMA2000 1700? / CDMA2000 800/850? / CDMA2000 1900? |
| Data? | HSUPA / HSDPA / WCDMA / EDGE / GPRS |
| WLAN | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Kyllä |
| Infrapuna | Ei |
| Kamera | Kyllä |
| Kameran tarkkuus | 8 Mpix |
| Optinen zoom | Ei |
| Kuvausvalo | Kyllä |
| 2. kamera | Kyllä |
| HDMI | Kyllä |
| MMS? | Kyllä |
| Mobiili-TV | Ei mobiilitelevisiota |
| GPS | Kyllä |
| Radio | Kyllä |
| Musiikkisoitin? | Kyllä |
| Tuetut musiikkiformaatit | MP3/WMA/AAC |
| Java? | Kyllä |
| WWW-selain | Kyllä |
| Ilmoitettu puheaika? | 9 h |
| Akun kesto / Stand-by | 480 h |
| Valmistajan tuotekoodi(t) | 002T202 / 002T254 / 02T254 / 2T202 / 2T254 |
| Tuotteen EAN-koodi(t) | 6438158255807 / 6438158259515 |
- Data (Tuetut pakettidatan muodot)
Pakettikytkentäiset siirtotavat, jotka mahdollistavat piirikytkentäistä datansiirtoa nopeammat ja tehokkaammat yhteydet. Lisätietoa ja nopeusvertailua esim. täällä.
- MMS (MMS-tuki)
MMS (lyh. sanoista Multimedia Messaging Service) tarkoittaa multimediaviestejä. Ne voivat tavallisista SMS-tekstiviesteistä poiketen sisältää tekstin lisäksi myös kuvia, ääntä ja videota.
- Java (Java (J2ME) -tuki)
Jotkin matkapuhelimet tukevat laitteeseen asennettavia Java-ohjelmia. Ohjelmat voivat olla esimerkiksi pelejä tai erilaisia hyötyohjelmia.
- RAM-muistia (RAM-muistin määrä)
RAM-muisti (Random access memory ) on puhelimen sisäinen muisti, jota käytetään ohjelmien suorittamiseen.
- Musiikkisoitin (Musiikkisoitin)
Mikäli puhelin sisältää musiikintoisto-ominaisuuden ja kykenee toistamaan musiikkitiedostoja, on tuetut tiedostomuodot lueteltu tässä. Vaihtoehdot ovat mp3,ogg vorbis, wma ja acc.
- Ilmoitettu puheaika (Ilmoitettu puheaika)
Ilmoitettu puheaika on valmistajan itsensä ilmoittama puheaika kännykälle ja todellinen puheaika saattaa vaihdella tästä luvusta paljonkin, riippuen mm. käytössä olevan kännykkäverkon voimakkuudesta, jne.
- Näytön tekniikka (Näytön tekniikka)
Näyttöpaneelin toteustekniikka. Mahdollisia vaihtoehtoja ovat (huonoimmasta parempaan) STN, CSTN (Color STN), TFT (Thin-Film Transistor) ja OLED (organic light-emitting diode). Kolme ensimmäistä perustuvat kaikki LCD-teknologiaan ja, toisin kuin OLED,vaativat taustavalon.
- Tallennustilaa (Sisäärakennetun tallennustilan määrä)
Laitteen sisäinen tallennuskapasiteetti, jota voi käyttä esimerkiksi kuvien, videoiden, soittoäänien ja pelien säilömiseen. Yleensä flash-muistia.
Nokian E90:stä siirtyneenä ja monen Nokian puhelimen jälkeen:
hyvät puolet:
- kuori, näyttö ja näppäimistö laadukkaan oloiset
- näyttö iso ja selkeä
- GPS toimii nopeasti ja tehokkaasti
- HD videokamera toimii hyvin
- paljon uusia käteviä toimintoja
huonot puolet:
- näppäimistö pieni eikä kovin toimiva, vaatii ilmeisesti opettelua (E90:ssä toimivampi / merkkien sijoittelu käytännöllisempi)
- ei irrotettavaa akkua => laitteen jumittuessa voi tulla ongelmia (on tullut jo)
- puutteelliset käyttöohjeet (sekä koneen mukana tulevat että netistä ladattavat)
- monet ohjelmat / widgetit toimivat huonosti (eivät toimi tai toimivat osoittain)
- säätäminen hankalaa (toiminnot vaikeasti löydettävissä - valikkorakenne monimutkainen/sekava)
- kartat / navigointi ei toimi kuten navigaattoreissa; osoitehaku ei toimi normaalisti ja haluaa toimia vain netin yli
- kamera on alkeellinen; ilman automaattitarkennusta kuvista tulee usein epäselviä, jopa huonompia kuin vastaavissa 3 Mpix pokkareissa / E90 kameralla
- akku loppuu aktiivikäytössä nopeasti eikä ilman virransäästöä kestä välttämättä edes yhtä päivää
- Nokian tuki huonoa; ei osaa neuvoa / auttaa ja vastausten saaminen kestää
Puhelin on askel eteenpäin Nokialta, tuote vaan ei vaikuta kovin valmiilta eikä se neljän vuoden aikana (E90:stä) ole mennyt valitettavasti yhtä paljon eteenpäin kuin kilpailijat... nyt kuukauden verran puhelinta kokeilleena olen aika pettynyt Nokiaan ja surullinen Nokian tulevaisuuden suhteen... toivotaan, että Nokia petraa tästä...
Loistava uutuus Nokialta! Symbian toimii hyvin, vaikka on ulkoasultaan melko tylsä, ja joitan asioita saisivat kopioida Androidista, vaikka on tietysti hyvä asia sekin, ettei ole mikään muista käyttiksistä matkittu käyttis. Kamera on ihan OK, vaikka pieni pettymys, kun odotin Nokia 5800:sta suurta hyppyä, mutta kuitenkin ylivoimaisesti paras kännykkäkamera jonka olen omistanut. Miinuksena ehkä on se, että Symbianin tukeminen lopetetaan jossain vaiheessa, mutta sitä ennen julkaistaan uusi selain sekä jotain QT:hen liittyvää, eli helpompi valmistaa sovelluksia Symbianille.
Tehoa on puhelimessa tarpeeksi, näyttö on mahtava sekä ulkonäky sekä kuori ovat laadukkaita. Näppäimistökin varmaan paras QWERTY, mitä älypuhelimista löytyy.
Akun puuttumisen voi laskea sitten miinukseksi, kun puhelin sekoaa sillä tavalla, ettei suostu edes sammumaan, kuten edellisessä Symbianissa oli tapana, mutta vielä ei ole siis niin käynyt.
Loistava puhelin kaikinpuolin.
+ Näyttö
+ Ulkonäkö
+ QWERTY
+ runko metallia
+ HDMI
+ MADE IN FINLAND
Muutama pieni miinus
- Akun kesto (aktiivi käytössä)
- FM-lähettimen puute
- Hidas verkon etsintä
(Jos GSM-verkko katoaa, niin kestää yllättävän kauan, ennenkuin löytää verkon uudelleen, vaikka olisitkin tullut takaisin GSM-verkon peitto alueelle)
Upea puhelin, aivan toisella tasolla kuin muut kokeilemani vastaavat näppäimillä varustetut; kevyt, mutta jämäkkä, todella laadukkaan oloinen. Symbianissa ei mitään vikaa, ilmeisesti sitä haukkuneet eivät tiedä kuin naapurin tytön IPhonen, jossa ikonipohjainen käyttis, tosin E7sta saa ikonipohjaisen, jos niin haluaa asentamalla Ovi -kaupasta ilmaisen n desk -apuohjelman, ja yhdeksi ikoniksi vaikka opera 10,1:n joka on ihan ok web selain. Kamerassa olisi parantamisen varaa sitä paljon tarviseville.
Nokia E7 on loistava puhelin, suosittelen ostamaan mikäli Symbian^3 ei ole häiritsevä tekijä mielestänne... Kuten [url=http://www.matkapuhelimet.net/nokia-e7-arvostelu/]tämä arvostelu[/url] kertoo, on hardiksen puolella päästy jo pitkälle. Mielenkiinnolla nyt sitten jäädään odottelemaan, että auttaako WP7 jotenkin vielä Noksua eteenpäin, kun Symbian ei siihen koskaan riittänyt.
Testikäytössä erinomainen puhelin. Uudistettu Symbian^3-käyttöjärjestelmä toimii nopeammin kuin ennen ja on muokattavaissa todella helposti. Clear Black 4" näyttö toistaa värit luonnollisena jopa kirkkaassa talven auringonpaisteessa.
Jämäkkä slideri täydellä qwerty-näppäimistöllä helpottaa pitkien sähköpostien kirjoittamista. Lisäksi ilmainen navigointi toimii erinomaisesti.
Runko on metallia eli ei tarvitse pelätä kolhuja ja erinomainen muotoilu. Sopii käteen ja taskuun.
Arvostele tämä tuote
Onko laitteen tiedoissa puutteita tai jotain vikaa? Ehdota korjauksia laitteen tietoihin
Kysymyksiä tähän laitteeseen liittyen? Keskustele tästä ja muista laitteista keskustelualueillamme.

