Ostin C702 puhelimen syksyllä 2009. Houkuttimena olivat roiske & pölysuojaus, kamera ja gps. Aluksi olin hyvin tyytyväinen, mutta pieniä ongelmia alkoi kasautua nopeasti.
Hyviä puolia: näyttö ja äänenlaatu. Etenkin musiikkia kuunnellessa yllätti positiiviesesti. Näyttö on mukavan tarkka ja kirkas.
GPS. Google mapsin kanssa toimii välillä hyvin, lähinnä kaupungeissa, mutta yhtään enempää korpeen mentäessä saattaa virhemarginaali olla useita kilometrejä. Pettymys.
Synkattavuus ja yhteensopivuus. Aiemmat kokemukseni Sony Ercissonin puhelinten yhteensopivuudesta MacBook Proni kanssa olivat hyviä, eli yhteystietojen synkkaus toimi iSyncin kanssa. C702 puhelimen kohdalla en saanut sitä ikinä toimmaan, ainoastaan mitäänsanomattomia virheraportteja. SE ei mac-käyttäjälle ohjelmistoja tarjoa juuri muutenkaan. Puhelimen päivitykseen tarjottavasta Update Service ohjelmasta on ainoastaan windows-versio.
Käyttöjärjestelmä. Hyvin vähän mitään ohjelmia saatavilla, vaikkei minulla nyt suuria odotuksia ollutkaan kun tiesin ette ole älypuhelinta hankkimassa. Pahin ongelma muuten suhteellisen hyvin toimivan käyttiksen kanssa tuli kun se tilttasi täydellisesti muistin loppuessa kesken. Yritin selata finnkinon surkeita nettisivuja ja ottaa tekstiviestiä vastaan samaan aikaan kun puhelin valitti tallennustilan loppumisesta. Sen sijaan että olisin päässyt tuhoamaan vanhoja viestejä puhelimen muistista se meni täysin tilttiin. Odotin että buuttaaminen auttaisi tähän vaivaan (kenties finnkinon sivut olivat tukkineet muistin), mutta puhelinpa ei enää käynnistynyt udelleen sen kerran sammutettuani.
Haluaisin pitää tästä puhelimesta koska se oli monella tapaa juuri sellainen kuin mitä puhelimelta omiin käyttötarpeisiini odotankin, mutta kokemusteni jälkeen en voi suositella sitä kenellekään. Liian paljon hintaa liian epäluotettavalle laitteelle jolle jo vuoden käytön jälkeen sai alkaa etsi korvaajaa.
| Muoto | Tavanomainen |
| Käyttöjärjestelmä | Muu |
| Paino | 105 g |
| Mitat (LxKxS) | 106 mm x 48 mm x 15,5 mm |
| Näytön koko | 2,2" |
| Näytön tekniikka? | TFT |
| Kaksi näyttöä | Ei |
| Resoluutio | 240 x 320 |
| Värejä | 262 144 (18-bit) |
| Kosketusnäyttö | Ei |
| Tallennustilaa? | 160 MB |
| Muistikorttipaikka | M2 / Memory Stick Micro |
| 2G-taajuudet | GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 / CDMA 1900? / TDMA 1900? |
| 3G-taajuudet | WCDMA 850? / WCDMA 900? / WCDMA 1700? / WCDMA 1900? / WCDMA 2100 / CDMA2000 1700? / CDMA2000 800/850? / CDMA2000 1900? |
| Data? | HSDPA / WCDMA / EDGE / GPRS |
| WLAN | Ei WLAN-tukea |
| Bluetooth | Kyllä |
| Infrapuna | Ei |
| Kamera | Kyllä |
| Kameran tarkkuus | 3,2 Mpix |
| Optinen zoom | Ei |
| Kuvausvalo | Kyllä |
| 2. kamera | Kyllä |
| MMS? | Kyllä |
| Mobiili-TV | Ei mobiilitelevisiota |
| GPS | Kyllä |
| Radio | Kyllä |
| Musiikkisoitin? | Kyllä |
| Tuetut musiikkiformaatit | MP3/WMA?/AAC |
| Java? | Kyllä |
| WAP-selain | Kyllä |
| WWW-selain | Kyllä |
| Ilmoitettu puheaika? | 5 h |
| Akun kesto / Stand-by | 300 h |
| Lisätietoja | Wayfinder - navigoinnista maksettava erikseen |
| Valmistajan tuotekoodi(t) | 1207-1456 / 1207-1457 / 1207-1458 / ERIC702EBL |
| Tuotteen EAN-koodi(t) | 7311271050230 / 7311271050247 / 7311271050711 / 7311271120162 |
- Data (Tuetut pakettidatan muodot)
Pakettikytkentäiset siirtotavat, jotka mahdollistavat piirikytkentäistä datansiirtoa nopeammat ja tehokkaammat yhteydet. Lisätietoa ja nopeusvertailua esim. täällä.
- MMS (MMS-tuki)
MMS (lyh. sanoista Multimedia Messaging Service) tarkoittaa multimediaviestejä. Ne voivat tavallisista SMS-tekstiviesteistä poiketen sisältää tekstin lisäksi myös kuvia, ääntä ja videota.
- Java (Java (J2ME) -tuki)
Jotkin matkapuhelimet tukevat laitteeseen asennettavia Java-ohjelmia. Ohjelmat voivat olla esimerkiksi pelejä tai erilaisia hyötyohjelmia.
- RAM-muistia (RAM-muistin määrä)
RAM-muisti (Random access memory ) on puhelimen sisäinen muisti, jota käytetään ohjelmien suorittamiseen.
- Musiikkisoitin (Musiikkisoitin)
Mikäli puhelin sisältää musiikintoisto-ominaisuuden ja kykenee toistamaan musiikkitiedostoja, on tuetut tiedostomuodot lueteltu tässä. Vaihtoehdot ovat mp3,ogg vorbis, wma ja acc.
- Ilmoitettu puheaika (Ilmoitettu puheaika)
Ilmoitettu puheaika on valmistajan itsensä ilmoittama puheaika kännykälle ja todellinen puheaika saattaa vaihdella tästä luvusta paljonkin, riippuen mm. käytössä olevan kännykkäverkon voimakkuudesta, jne.
- Näytön tekniikka (Näytön tekniikka)
Näyttöpaneelin toteustekniikka. Mahdollisia vaihtoehtoja ovat (huonoimmasta parempaan) STN, CSTN (Color STN), TFT (Thin-Film Transistor) ja OLED (organic light-emitting diode). Kolme ensimmäistä perustuvat kaikki LCD-teknologiaan ja, toisin kuin OLED,vaativat taustavalon.
- Tallennustilaa (Sisäärakennetun tallennustilan määrä)
Laitteen sisäinen tallennuskapasiteetti, jota voi käyttä esimerkiksi kuvien, videoiden, soittoäänien ja pelien säilömiseen. Yleensä flash-muistia.
Noin 1 vuoden ollut kännykkä käytössä. On vähän karvanen maku. Kamera on huippuluokkaa ja valo on hyvä. Roiskekestävyydestä oli tarvetta talvella. Näytössä huonoa materiaalia käytetty naarmuuntuu helposti. Ei natise mutta näppäimet olivat alussa liian pienet mutta niihinkin tottuu. Näyttö on hyvä tarkkuudessa. Kännykkä kyllä sammuilee välillä joka suorastaan vit*ttaa. Kännykkä on hienon näköinen ja taka kannen lukko hyvä.
Ruusut:
- Hyvä kädessä ei nitise
- Kamera on huippuluokkaa. Ottanut kuvia about 5000
- Päivityksen jälkeen toimii paremmin
- Kyllä nokian samanhintaset voittaa
- Kaiutin
Risut:
-Sammuilee välillä
-Näyttö naarmuuntuu
-Huono Sony Ericssoniksi
Ei tuttua turvallista Sony Ericsson laatua mutta menee.
Ei hyvä. Puhelin sammuilee jatkuvasti itsestään ja myös käynnistyy sammuilun jälkeen. Puhelun aikan ei välillä kuule mitä toinen puhelun aikan puhuu. Ennen sammuilua näyttöön tulee teksti: simkortti hylätty. Kamera on tosi hyvä. Yleisarvosana huono, koska puhelin ei sovellu siihen tärkeimpään tehtäväänsä eli puhumiseen.
Parin viikon omistussuhteen jälkeen tunnelmat olivat seuraavat:
Plussat
+ Hyvä rakenne, ei nitise
+ Takakannen lukko
+ Näyttö
Miinukset
- Näppäimistö kankea
- Akkukesto GPS päällä
- Kamera ja kuvausvalo
Entisenä k800i:n käyttäjänä löysin kamerasta moitittavaa, kuten kuvanlaatu (vrt. k800i) ja (kuvaus)valo joka ei valaise juuri nimeksikään.
Näppäimistö ei ole kaksinen: Numeronäppäimet ovat jäykät ja peukalolla tulee vahingossa painettua kahta yhtäaikaa. Luurinäppäimiä painaessa painaa helposti vierellä olevia näppäimiä.
GPS ei tahdo löytää sijaintia ilman avustusta ja akkukesto jää lyhyeksi gepsin ollessa päällä.
Hyvääkin on: Näyttö on iso ja tarkka, rakenne on hyvä ja takakansikaan ei pääse irtoamaan. Myös upotettu linssinsuojus ei pääse aukeamaan vahingossa.
Arvostele tämä tuote
| Keskustelualue | Viimeisin viesti | ||
|---|---|---|---|
| Sony Ericsson C902 ja C702 Cyber-shot ( 7 ) | Yleinen keskustelu / Keskustelua uutisista | 26.11.2010 06:38 | |
| Philipsiltä uusia kosketuspuhelimia: X806 ja C702 ( 3 ) | Yleinen keskustelu / Keskustelua uutisista | 5.10.2009 00:28 | |
| SE C702 & GPS ja hinta ( 2 ) | Keskustelua kännyköistä / Yleistä keskustelua kännyköistä | 10.12.2008 03:26 | |
Onko laitteen tiedoissa puutteita tai jotain vikaa? Ehdota korjauksia laitteen tietoihin
Kysymyksiä tähän laitteeseen liittyen? Keskustele tästä ja muista laitteista keskustelualueillamme.

