Rekisteröidy | | Salasana hukassa

AfterDawn | Uutiset | Hintavertailu | Arvostelut | Oppaat | Ohjelmat | Keskustelu | Puhelinvertailu | Sanasto | Vastaukset | HIGH.FI
Edukas.fi - Hintavertailu ja käyttäjäarviot
  • Edukas
  • Viihde-elektroniikka
    • Digiboksit (antenniverkkoon)
    • Digiboksit (kaapeliverkkoon)
    • Digiboksit (satelliittivastaanottoon)
    • DVD-soittimet
    • Konsolipelit ja PC-pelit
    • Mediatoistimet
    • Pelikonsolit
    • Taulutelevisiot
    • Videoprojektorit
    • Yleiskaukosäätimet
  • Tietokonetekniikka
    • Blu-ray -asemat
    • DigiTV -sovittimet tietokoneeseen
    • Emolevyt
    • Hiiret
    • Kannettavat tietokoneet
    • Kovalevyt
    • Litteät näytöt
    • Muistipiirit
    • NAS-palvelimet
    • Näppäimistöt
    • Näytönohjaimet
    • Prosessorit
    • Skannerit
    • SSD-asemat
    • Tabletit
    • Tietokonekotelot
    • Tulostimet
    • Ulkoiset kovalevyt
    • UPS -laitteet
    • Verkkotuotteet
    • Virtalähteet
  • Mukana kulkevat
    • Digikamerat
    • GPS-navigaattorit
    • Kannettavat MP3-soittimet
    • Kuulokkeet
    • Käsikonsolit
    • Puhelimet
    • Videokamerat
    • Älykellot

Käyttäjän 'Shiomega' kirjoittamat arviot

LG 32LE2R
Kategoria: Taulutelevisiot
LCD - 32" - 1366 x 768 - 1600:1 - PAL
  Arvosana: 5 / 5 Vastine rahoille: 5 / 5

Olimme tyttöystävämme kanssa olleet vailla televisiota noin kaksi viikkoa ja itse tarkkana poikana olin käynyt jo varmaan kymmenessä kaupassa ihmettelemässä töllöttimiä ja viettänyt aikaa netissä lukuisia tunteja tehden laitevertailua.

Lopuksi tunteet alkoivat kuumeta siihen pisteeseen, että oli vain pakko ostaa jokin ruutu, että vältyttäisiin sanasodalta. Hintaa sai laitteella olla 700 euroa, mutta sitäkään ei mennyt. LG kannettiin ONOFFin tarjouksesta kotiin 599 eurolla ja leffa saatiin kaupanpäälle.

Ihmetys oli suuri digiboksin kautta tulevaa kuvaa katsoessamme: mitköhän sillä 1300 euron Panasonicin plasmalla olisi saanut enemmän? Tietenkin musta oli hieman tukossa, mutta kuvanlaatu ei paljon hävinnyt aikaisemmalle Sonyn 32":lle trinitronillemme. Ylen lähetyksien pakkauslaatikot näkyivät toki, mutta se ei taida olla LG:n vaan ylen vika ;)

Iskimme HDMI:n kautta skaalattua DVD-kuvaa ruudulle ja johan pomppasi! 720p skaalauksella varustetun soittimen kuva näytti erittäin namilta, taatusti paremmalta kuin putkitöllön kautta scartilla. Ällikällä löi tarkkuus, värimaailma ja varsinkin parannus kontrastissa. Animaatioelokuvat, kuten Cars ja Yhden miehen orkesteri olivat täynnä yksityiskohtia, mitkä kuvaputkitöllön kautta jäivät näkemättä.

Kaksi päivää sitten kävin vk.comista hakemasta 10m vga-piuhaa ja kytkin tietokoneen VGA:n kautta telkkuun kiinni. Samanlainen kokemus kuin HDMI käytettäessä. CS:S sai hieman uuden luenteen kotiteatterin ja 32" näytön yhteydessä.

Jos ei ole valmis maksamaan tonnia telkkarista, mutta haluaa vastinetta rahoilleen, niin ostaa LG:n LE2R:n. Kokoja löytyy 32"/37" ja hinnat noin 599/888 euroa. Yläsavon toimistotarvike ainakin myy 599 + postikulut tätä telsua, joten sieltä vaan jos onoffin tarjous jäi käyttämättä!

Plussat
+HINTA
+Tarkkuus
+Liiketoisto
+Värit
+HDMI:n ja VGA:n kuvanlaatu
+Ulkonäkö (mattamusta kehys hopeisella liuskalla)

Miinukset
-Ääni epätasainen, basso kumisee oudosti
-SCARTin kuvanlaatu
-Kontrasti voisi olla hivenen parempi
-Vain yksi HDMI, mutta tähän hintaan se on ymmärrettävää
-Kömpelö kaukosäädin, onneksi kuitenkin musta väriltään, toisin kuin yleensä esim. Sonyn laitteissa >:|

Oliko tämä arvostelu mielestäsi hyödyllinen?
Kyllä
Ei
00
Arvostelu kirjoitettu: 3.8.2007

Suosituimmat tuotteet

  •  
    iRobot Roomba i1
    215€
  •  
    Garmin Fenix 6 Sapphire
    66€
  •  
    Motorola Moto G8 Power
    99€
  •  
    Honor X8
    35€
  •  
    Samsung Galaxy A16 (5G)
    119€
  •  
    Miele Scout RX2
    20€
  •  
    Oppo Reno 14
    549€
  •  
    vivo Y72 5G
    39€
  •  
    Xiaomi POCO X4 Pro 5G
    38€
  •  
    Polar Vantage M3
    286€

Hintavertailusta poimittua:

Keskustelua:

Lisätietoa:

  • Mainosta sivuillamme
  • Ota yhteyttä
  • Tietoa AfterDawn Oy:stä
  • Käyttöehdot ja tietoa yksityisyydensuojasta
  • Tietosuojaseloste
  • Lehdistötiedotteet
  • Lähetä palautetta

© 1999-2025 AfterDawn Oy