Ensimmäinen LCD televisio talouteen tuli pitkän harkinnan jälkeen tästä mallista. Harkitsin eri mallien välillä melkein kuukauden päivät ennen lopullista valintaa.
Loppujen lopuksi 37SL8000 valikoitui lähinnä uusimman tekniikan (200hz motionflow) ja hyvien käyttäjäkokemusten perusteella. Tärkeää valinnassa minulle oli myös hyvä tuki USB laitteille jotta esimerkiksi internetistä saadut videot toimivat. Ainut tuki mitä tämä televisio ei USB puolelle tarjoa on DTS äänet. Kaikki muu on toiminut USB:n kautta moitteetta, ulkoinen kiintolevy itsellä TV:ssä kiinni. Huonoa USB toistossa on että et pysty muuttamaan kuva asetuksia toistettaessa videota USB:ltä eli 200hz on täysillä ja aiheuttaa tiettyä häntimistä välillä. Sen tietyissä kohdissa huomaa pienenä blurrina mutta itse olen joko sokea tai en muuten sitä paljoa huomaa, arvostelujen perusteella voisi pelätä tätä enemmänkin.
Plussat:
-USB toisto ja tuki eri formaateille
-"Mustan taso" on tyydyttävällä tasolla (Parempi vain eräässä samsungissa)
-Koko (Paksuus vain 4cm)
-Kuva on todella nättiä myös SD puolella eli normaalit digi lähetykset ja DVD elokuvatkin näyttävät todella hyvältä!
-Hinta erittäin hyvä näin laadukkaalle tv:lle. Vastaava hyvä samsung omilla vastaavilla ominaisuuksilla (ja tietyillä samsungin tyyppivioilla) maksaa n. 1200 euroa
Miinukset
-Heijastusta on, en suosittele kovin "heijastaviin tiloihin"
-USB-toistossa kuva asetuksia ei voi muuttaa
-200hz MotionFlow ei täysillä toimi hyvin, aiheuttaa häntimistä/blurria
Käyttäjän 'Slabs' kirjoittamat arviot
LG 37SL8000

Arvosana: 5 / 5
Vastine rahoille: 5 / 5